زندگی شخصی من - آرشیو 1400/4

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 2356
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 2355
» بازديد سال : 2352
» بازديد کل : 2355
» اعضا : 0
» مطالب : 40

افزایش عزت نفس


تاریخ انتشار پست : 1400/4/23 بازدید : 38

 اگر بدانید که عزت نفس واقعا چیست قطعا متوجه خواهید شد که افزایش عزت نفس تا چه میزان میتواند موضوع مهم و حیاتی ای باشد. حقیقتا افراد زیادی را میشناسم که صرفا چون عزت نفس پایینی دارند حال روحی آنها به شدت بد است. باکسی وارد رابطه ای طولانی مدت نمیشوند. نسبت به زندگیشان هیچ حس زیبایی ندارند و چون خود را انسان حقیر و دوست نداشتنی ای میدانند حتی وقتی مورد عشق و محبت دیگران قرار میگیرند حالشان بد است. حال میفهمید افزایش عزت نفس تا چه حد میتواند موضوع حائز اهمیتی باشد و چه بالاهایی ممکن است گریبان گیر شما شود اگر توان افزایش عزت نفس خود را نداشته باشید؟؟؟

در این مقاله به بررسی راهکارهایی علمی و صددرذ کاربردی در راه افزایش عزت نفس شما خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید

۵ تکنیک  برای افزایش عزت نفس 

این ۵ تکنیک را حتما انجام دهید تا شاهد نتایج شگفت انگیزی باشید.

تکنیک اول افزایش عزت نفس: نوشتن شجره نامه 

بدین منظور تمام زندگی خود را بنویسید. نوشتن خاطرات مربوط به کودکی، نوجوانی و اکنونتان در افزایش عزت نفس شما معجزه میکند. اگر نقاط ابهامی در زندگی شما هست این نقاط ابهام را بپرسید، تحقیق کنید، بررسی کنید و برای خودتان کاملا شفاف سازی کنید. شما در این تکنیک کافیست شبی ده دقیقه وقت بگذارید. و هر چیزی که از گذشته در یاد دارید را روی کاغذ بیاورید. همین طور در حین نوشتن تاریخچه زندگی خودتان نقاط مثبت را پررنگ تر کنید بیشتر راجع به آن بنویسید. چه اتفاق های مثبتی در کودکی افتاده است. چه کارهای خوبی کرده اید حتی شیطنت هایی که به شما حس خوبی می دهد. چطور درس خوانده اید و چه نمرات خوبی گرفته اید. یعنی بیشتر توجه و تمرکز روی نقاط مثبت باشد.

تمرین مهم برای افزایش عزت نفس

در مرحله بعد شما باید شبی پنج مورد که از خودتان شناخته اید و به آن افتخار می کنید را یادداشت کنید. یعنی از دل آن سرگذشتی که نوشته اید و آن نقاط مثبتی را که به آنها اشاره کرده اید هر شب ۵ مورد را که به آنها افتخار می کنید و در خودتان مثبت، خوب و بارز می دانید را یادداشت کنید. تا به مرور زمان افزایش عزت نفس برایتان میسر شود

هر شب ۵ مورد زیر را برای افزایش عزت نفس یادداشت کنید : فلان مورد در قیافه و اندامم را دوست دارم چون ….. فلان دوره را گذراندم و فلان مدرک رو گرفتم. فلان مقطع تحصیلی رو با این رتبه قبول شدم. پدرم این خوبی رو دارد. مادرم….. (یک چیزی را پیدا کنید و روی آن متمرکز شوید.)

هر شب ۵ مورد یاداشت کنید. می توانید به خیلی چیزها اشاره کنید. ارتباطاتتان، افرادی که با آنها دوست هستید، توانایی های خاصی که دارید، استعدادهایی که دارید، مثلا موردی که من دیشب در این یادداشت های پنج گانه شبانه ام نوشتم؛ ناگهان یادم افتاد که بعد از مدتها کم کم لیستم خالی شده است و نمی توانم موردی را پیدا کنم. ولی لحظه ای به همان روز خودم نگاه کردم و یادم افتاد که من امروز با فرزندم به گونه ای خاص صحبت کردم. این شیوه گفتگو را  خیلی دوست دارم در صورتی که اصلا تا بحال به آن توجه نکرده بودم. این را به عنوان اولین آیتم آن لیست پنج گانه نوشتم. منظورم این است که شاید در دفعات اولی که می خواهید این لیست را پر کنید. چیزی به ذهنتان نرسد یا ندانید. این کاملا طبیعی است بخاطر اینکه چیزهای مثبت زیادی را در خودتان نمی بینید. چون عزت نفس پایین اصلا تعریفش همین هست. اما به تدریج یاد می گیرید که نقاط قوت و مثبت خودتان را بزرگ تر و بزرگ تر بکنید و با شروع عدد اول عددهای بعدی را حتما در لیست بگذارید.

 تکنیک دوم افزایش عزت نفس: دیدن نقاط مثبت در دیگران

 

تکنیک و روش دومی که در افزایش عزت نفس می خواهم خدمتتان بگویم دیدن چیزهای خوب در دیگران است. ما عموما در دیگران نقاط منفی را خیلی بارز می بینیم.  مخصوصا هر چقدر عزت نفستان پایینتر باشد. شما افراد دیگر را ضعیف تر و منفی تر از خودتا خواهید دید. اما اینجا می خواهیم دقیقا برعکس عمل کنیم. نباید در مورد دیگران قضاوت بکنیم. فقط می خواهیم یک مقایسه مثبت بکنیم. نقاط مثبتی که در خودتان می بینید را جستجو کنید و در اطرافیان ببینید. و یا نقاط مثبتی را که در دیگران می بینید را در دیگری جستجو کنید. اینجا هم باز ممکن است در یافتن نقاط مثبت در دیگران با مشکل مواجه شویم و نتوانیم پیدا کنیم. این باز طبیعی است ولی به تدریج و با فکر کردن بر روی این موضوعات می توانیم نقاط بسیار مثبتی را در اطرافیان خودان پیدا کنیم که در شما هم هست  یا در شما هست و در دیگران هم هست. بیشتر ما در دیگران فقط به دنبال مسائل و جوانب منفی آنها هستیم و فقط آن نکات منفی را می بینیم. مثلا با دوستی سالها ست ارتباط داریم و سال هاست داریم قضاوتش می کنیم و همیشه در ذهنمان به گفتگو با این فرد مشغولیم.

که چرا این فرد این کار را کرد و یا چرا این کار را نکرد. چرا اینجوری یا چرا اون جوری لباس پوشید. چرا به من اینجوری سلام داد. چرا اونجوری رفتار نکرد یا کرد. روی افکار مثبت و منفی خود فکوس کنید

کمی به این افکار توجه کنیم تمام عمرمان داریم این کارها را، این گفتمان را در درون خودمان تکرار می کنیم و اکنون ما فرض می کنیم که نمی خواهیم از این به بعد این کار را بکنیم و بر عکس می خواهیم فقط و فقط نقاط قوت و مثبت دیگران را ببینیم و آن را به زبان بیاوریم؛ در واقع ما می خواهیم از اختلاف هایمان به پذیرش تفاوت هایمان برسیم. پس زیاد به نقاط ضعف هم کاری نداشته باشیم بیشتر جنبه های مثبت را ببینیم و با این جنبه های مثبت طبعا ارتباط خوبی بین ما برقرار خواهد شد، تا اینکه بخواهیم جنبه های منفی را ببینیم و حالا در ارتباط صد در صد با مسائل و مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

 

دوستان در اینجا هدف من این نیست که مشکلات خودم و دیگران را کتمان بکنم؛ اصلا بحث عزتمندی این نیست!! برای همین هم اینجا نمی خواهیم این بحث را باز کنیم که با جوانب منفی خودمان این کار را بکنیم یا با جوانب منفی دیگران این کار را بکنیم. طبیعی است که وقتی در خودم این جوانب منفی را بشناسم احتمال دارد که بتوانم تغییر بدهم و در دیگران هم یا می پذیرم و یا کمکش می کنم تغییر بدهد و یا اینکه با همان شرایط با آن مواجه می شویم.

تکنیک سوم تقویت عزت نفس: به وجود آوردن حس خوب در دیگران

 

تکنیک سوم این است که حالا ما باید ببینیم که چطور می توانیم در دیگران حس خوب را به وجود بیاوریم. چطور به دیگران می توانیم کمک بکنیم مثلا دیروز یکی از همکاران من ناراحت بود از شرایطش از وضعیتش و برای آینده به شدت غصه می خورد و نگران بود من اینجا گفتم خب ببینم می توانم از این تکنیک استفاده بکنم. آمدم کلی صحبت های مثبت با او کردم. به آینده امیدوارش کردم و تازه به او گفتم  تو در اینجا ، در این شرکت توانایی هایی داری که همه ی ما به این تواناییهای تو غبطه می خوریم. پس تو آدم خوب و متفاوتی هستی، پدر خوبی هستی تو همکار خوبی هستی. در کل خیلی حس خوبی نسبت به حرف های من پیدا کرد. باورتان نمی شود فردای آن روز بعد از این گفتگوی خیلی کوتاه به من زنگ زد و با حالتی که خیلی احساساتی شده بود از من بابت این گفتگوی خیلی خوبی که بینمان رد و بدل شده بود خیلی تشکر کرد. خب می خواهیم این کار را آنالیز کنیم. من با یک گفتگو، با اشاره به نقاط قوت همکارم در ایشان حس خوبی ایجاد کردم. اما این کار چه سودی برای من داشت؟سودش برای من این بود که احساس بسیار بهتری در من ایجاد شد. با واکنش ایشان نسبت به این گفتگو من متوجه شدم که یک آدم خوبی هستم و دوم یک سری توانایی های خاص دارم و سوم دیگران نسبت به من حس خوبی دارند و در نهایت در واقع به این ایمان می رسم که

یک: من خوب هستم، 

دو:دیگران خوب هستند،

سه:ارتباط من با دیگران خوب است.

 تکنیک چهارم تقویت عزت نفس: تمیز و مرتب بودن و در حالت کلی حفظ ظاهر

تکنیک دیگری که خیلی موثر می دانم این است که خوش لباس باشید و به سر و وضع خودتان برسید. از عطر و ادکلن خوب و مناسبی استفاده کنید و در کل ظاهرتان را حفظ کنید. لازم نیست که منتظر یک شرایط ، وضعیت و روز خاصی باشید. تا زیبا لباس بپوشید، موهایتان را مرتب کنید یا خانم ها آرایش کنند. این کار را یکبار برای خودتان بکنید، بروید جلوی آینه و با یک حس خوب به سر و وضع خودتان برسید. از لباسی که می پوشید لذت ببرید ، از کفش نویی که خریده اید، در واقع از ظاهر خودتان بیشترین لذت را ببرید. اینجا اشاره می کنم که شاید بسیاری از مردم با پوشیدن لباس نو حس خوبی ندارند. این دقیقا بخاطر این است که وقتی من خوب نیستم چیزهای خوب هم نباید داشته باشم. یک نگاه تلخ است که ته ضمیر این افراد نشسته است.

اما افراد عزتمند همه ی چیزهای خوب را متعلق به خود می دانند و می خواهند که برای خود بکنند.من در این مورد نظرم این نیست که باید گران قیمت ترین لباس ها را بپوشیم تا به تقویت عزت عزت نفس برسیم. خوب و مناسب پوشیدن، مرتب بودن، شلخته نبودن، این که وقتی می خواهید بیرون بروید جلوی آینه نگاهی به خودتان می اندازید و دستی به سر و گوش خودتان میکشید. بیشتر، این منظورم هست، نه اینکه حالا حتما برند خاصی را باید بپوشید تا احساس خوبی داشته باشید. یادمان باشد همان قدر که شلخته بودن ما را در فاز اختلال شخصیتی می برد، خیلی مرتب بودن یا خیلی گران پوشیدن ، خیلی خرید کردن هم می تواند ما را دچار مشکلات دیگری بکند. این مورد و حفظ ظاهر مخصوصا برای خانم ها می تواند خیلی خیلی حیاتی و موثر باشد. می تواند در آنها اثر گذارتر باشد.
تاثیر زبان بدن در حفظ ظاهر

در این جا متذکر می شوم در حفظ ظاهر، چگونه ایستادن، راه رفتن، نشستن، حالت های اندام خیلی خیلی مهم هستند. ما از ظاهر افراد خیلی وقت ها قضاوتشان می کنیم و می دانیم آدمی با کتف افتاده ، سر شانه های افتاده، شل که با دست های کاملا بی حال راه می رود. آرام راه می رود، خب مسلما این آدم، آدم حرمت نفس پایین دارد. سرش پایین به کسی نگاه نمی کند. ولی بر عکس شما تصور کنید آدمی که سر بالا، سینه جلو ، دست ها را آرام و محکم در کنار شانه هاش تکان می دهد. خیلی محکم راه می رود. تند راه می رود، تماس چشمی با دیگران دارد، ظاهر آرام و شاید تبسمی هم دارد. خب طبعا ، این آدم احتمالا لباس مرتبی هم دارد و عرض شود که به خودش و کاری که آن لحظه دارد انجام می دهد و جایی که دارد می رود، ایمان ، اعتقاد و باور دارد، منظور از خوش پوشی بیشتر داشتن احساس خوب از ظاهر خود است و این حفظ ظاهر در رابطه با کیفیت عزت نفس و یا تقویت عزت نفس خیلی خیلی موثراست. خود به خود یک اثر متقابل هم از دیگران می گیرد، این فرد همین که مورد توجه قرار می گیرد، همین که دیگران از لباسش، تیپش، راه رفتنش، عطر و ادکلنش ، کفشش، ظاهرش، حتی شیوه نشستنش به او می گویند یا حتی با نگاهشان یک حس خوب به او انتقال می دهند. این دقیقا اثر بسیار بسیار قدرتمندی در درون خود فرد ایجاد می کند که دیگران تاییدش می کنند. در واقع خیلی وقت ها ما به این تاییدها نیاز داریم تا مطمئن شویم تائید خودمان تایید درستی بوده است.

 

در مقابل تعریف ها و تمجدید ها مقاومت نکنید

زمانی هم که تعریف می شود لطفا به سبک ایرانی اصلا منکر آن تعریف نشوید یا نگویید که “اصلا اینجور نیست که شما می گویید و این لباس نو نیست، لباس کهنه فلانی است، و این اصلا مارک معروفی نیست. من این را توی حراجی گرفتم، چیز مهمی نیست. تصادفا اینجوری راه میرم.” نه اینجوری نه، اتفاقا برعکس باید تشکر بکنیم از اینکه شما را اینجور می بینند. که از شما تعریف می کنند یا از مسایل مرتبط با شما تعریف می کنند. هرگز قدر دانیها و تشکرها را رد نکنید و  به تعارف نکشانید. نه اتفاقا از آنها تشکر کنید. جمله ای که یکی از روانشناسان در یک سمینار در این مورد می گفت این بود که بگویید: من سپاس گزار لطفتان هستم.

 

تکنیک پنجم بالابردن عزت نفس: بخشنده بودن

 

آخرین تکنیک این است که بخشنده باشید. من از بزرگی شنیدم که می گفت انعکاس بخشش دیگران در ما بخشش خودمان می شود. ما خیلی وقتها باید خودمان را ببخشیم اما کاری که می کنیم این است که بلاهایی سر خودمان می آوریم که اگر سر دیگری بیاوریم. صد در صد از ما شکایت می کنند یا هر کاری از دستشان برآید در قبال ما انجام می دهند. ما احتیاج به بخشش خودمان داریم و برای اینکه خودمان را ببخشیم با این تکنیک با بخشش دیگران در واقع این را به خودمان انتقال می دهیم. 


دسته : ,
برچست ها :

مراحل قانون جذب کائنات


تاریخ انتشار پست : 1400/4/21 بازدید : 157
مراحل قانون جذب کائنات

اگر فکر می کنید که قانون جذب کائنات از کشورهای غربی به کل جهان انتشار داده شده است سخت در اشتباهید چرا که در بسیاری از صفحات و متون قرآن کریم نیز به مراحل قانون جذب کائنات اشاره شده است؛ در حدیثی معتبر آمده است که خداوند می فرمایند: هر کسی یک قدم به سوی من بیاید، من دو گام به سمت او می روم و هر کسی آهسته به سمتم آید، من شتابان به استقبالش می روم و در جایی دیگر می فرمایند: از تو حرکت، از خدا برکت.
نکته ظریفی که در این دو کلام خداوند وجود دارد اشاره به قانون جذب کائنات و این است که اگر تلاش کنید و بخواهید به شما داده خواهد شد و این یعنی مراحل قانون جذب کائنات و رسیدن به هدف.
زمانی که به چیزی فکر می کنید، چه بدنبالش باشید و چه نباشید، ارتعاش فکر شما به کائنات ارسال می شود و بلافاصله در قسمتی از کائنات به واقعیت تبدیل می شود.

قانون جذب کائنات

یعنی انسان ها طوری آفریده شده اند که خود نیز قدرت خلق کنندگی دارند و می توانند افکار و نیات درونی خود را به اشیا و واقعیت های فیزیکی در دنیای مادی تبدیل کنند( قانون جذب کائنات ). پس قبل از هر چیز از همین ثانیه به بعد مراقب تمام افکار و گفتار و رفتار خود باشید، چون حتی اگر بدون نیت درونی باشد، باز هم خلق می شود.

مراحل قانون جذب کائنات از دیدگاه استرهیکس
مراحل قانون جذب کائنات بخش اول
بخش اول از مراحل قانون جذب ،حس خواستن و طالب بودن است . یعنی بدون اینکه آن خواسته را به زبان بیاورید و فقط با یک تمرکز کوتاه این امر صورت می گیرد. این بخش تحت اراده خودتان است و ارتعاش خواسته ی شما بسرعت نور به کائنات و هستی ارسال می شود.

مراحل قانون جذب بخش دوم
در این مرحله باید با باوری قوی در انتظار جذب خواسته خود باشید. در این مرحله از مراحل قانون جذب، به هیچ عنوان نگران چگونگی اجابت خواسته و تحقق آن نباشید. به هیچ وجه به دنبال زمان و راه و روش اجابت خواسته خود نباشید. کائنات و هستی طوری طراحی شده است که وقتی به خواسته ای تمرکز کنید، آن را در واقعیت محقق می کند. در این میان شما فقط موظفید باور داشته باشید که این اتفاق می افتد و شما به خواسته خود می رسید.

مراحل قانون جذب بخش سوم
در بخش سوم از مراحل قانون جذب باید بدانید که فرقی میان افراد موفق و شکست خورده وجود دارد. مهم ترین گام در مراحل قانون جذب همین گام است که باور کنید و بدانید که به خواسته خود می رسید. در واقع باید در حتمی بودن و واقعی بودن دو قانون قبلی هیچ شک و تردیدی نداشته باشید. کوچکترین شک و دودلی باعث می شود که فوراً خواسته و آرزوی جدیدی به کائنات ارسال شود و هدف قبلی ضعیف یا خنثی شود و یا از بین برود. هر چقدر میزان شک و تردید فرد نسبت به حتمی بودن دو بخش اول از مراحل قانون جذب بیشتر باشد، زمان رسیدن به هدف طولانی تر می شود. پس با ایمانی قوی باور داشته باشید که به هدف خود می رسید.

باور و پذیرش قلبی و صحت قانون جذب
باید قانون جذب را با تک تک سلول های خود باور داشته باشید و به این آگاهی برسید که مرغ آمین بالای سر شما پرواز می کند و هر لحظه ای که نیتی در دل داشته باشید قانون جذب دست به کار شده و با سرعت نور و برق آسا آن خواسته را اجرا می کند.

مهم ترین بخش از مراحل قانون جذب این است که خواسته ی خود را با تمام وجود احساس کنید، همان حسی که در زمان رسیدن به هدف خود دارید، حالا داشته باشید؛ طوری که انگار همین حالا به آن رسیده اید و از آن شماست.

رفتار، کلام و افکار شما باید به گونه ای باشد که انگار همین حالا به هدف خود رسیده اید. این امر مهم ترین مرحله از مراحل قانون جذب است، چون این مرحله ، نقطه ای است که قانون جذب با قدرت شروع به کار می کند، حتی گاهی دیگر احساس نمی کنید به آن نیاز دارید، چون با باوری قوی که در وجود شماست ایمان دارید که واقعا هدف خود را در آغوش گرفته اید و هم اکنون متعلق به شماست. اینجاست که کائنات و هستی با توجه به این احساس شما، آن را به واقعیت مبدل کرده و شما دریافتش می کنید.

مراحل قانون جذب

به عنوان مثال
اگر میخواهید ثروتمند شوید، باید احساس فردی ثروتمند را داشته باشید. در تمام لحظات زندگی همین حس را لمس کنید.
زمانی که به خرید می روید ، پیاده روی می کنید، رانندگی می کنید، به رستوران می روید، در هر لحظه حس ثروتمند بودن را در خود لمس کنید. شما مانند یک کارت بانکی با میلیاردها پول هستید و با اراده ای قوی به خود اجازه دهید به مغازه های لاکچری بروید، و هر لحظه بیشتر از قبل حس ثروتمند بودن را در خود داشته باشید تا با این احساس جدید ، کم کم باورها و الگوهای ذهنی جدید جایگزین باورهای قبلی شوند و ضمیرناخودآگاه و کائنات دست به دست هم دهند تا در دنیای واقعی احساس شما را محقق کنند. قبل از تحقق هر هدفی ، احساس رسیدن به آن را لمس کنید.
دسته : ,
برچست ها :

اعتماد به نفس پایین


تاریخ انتشار پست : 1400/4/20 بازدید : 34

کودکانی که در تمام دوران کودکی اعتماد به نفس پایین به نظر می رسیدند ممکن است برای حفظ اعتماد به نفس پایین در سالهای نوجوانی تلاش کنند. از نظر بسیاری ، نوجوانی دورانی است که با اعتماد به نفس پایین ، تصویری از بدن سوال برانگیز و ناامنی پر شده است.


خبر خوب این است که شما می توانید در جهت تقویت عزت نفس پایین به نوجوان خود گام بردارید که از جهات مختلف به نفع نوجوان شما خواهد بود. نوجوانانی که اعتماد به نفس پایین دارند ، بهتر می توانند فشارهای همسالان را کنترل کنند ، در روابط چالش برانگیز همسریابی گام بردارند ، تصمیمات خوبی بگیرند و از شکست عقب بمانند. در اینجا هشت استراتژی آورده شده است که اعتماد به نفس پایین مادام العمر را در نوجوان شما القا می کند.

بهبود خودسازی
نوجوانانی که برای تسلط بر یک مهارت تلاش می کنند ممکن است به این نتیجه برسند که کاملاً شکست خورده اند. به عنوان مثال ، نوجوانی که در ریاضیات مشکل دارد ممکن است تصمیم بگیرد که باهوش نیستند. یا نوجوانی که نتواند تیم فوتبال را بسازد ، ممکن است تصمیم بگیرد که هرگز در ورزش مهارت ندارند.

تعادل سالمی بین پذیرش خود و خودسازی وجود دارد. اعتماد به نفس پایین به نوجوان خود نشان دهید که پذیرش نقص امکان پذیر است و در عین حال برای بهتر شدن نیز تلاش می کند. به جای اینکه برچسب خود را "احمق" بگذارند ، به نوجوان خود کمک کنید تا ببیند که در حالی که از نظر تحصیلی در تلاش هستند ، هنوز هم می توانند برای بهتر شدن تلاش کنند. 1

برای تقویت خودسازی در نوجوان خود ، به آنها کمک کنید نقاط قوت و همچنین نقاط ضعف خود را شناسایی کنند. سپس آنها را درگیر تعیین هدف و حل مسئله کنید تا بتوانند در زمینه های بهبود تلاش کنند. اطمینان حاصل کنید که اهدافی که آنها تعیین کرده اند قابل دستیابی و در کنترل آنها است و اعتماد به نفس پایین سپس طرحی را در مورد چگونگی دستیابی به این اهداف ترسیم کنید.


تلاش ستایش به جای نتیجه
به جای اینکه از نوجوان خود به خاطر کسب نمره خوب در امتحان تعریف کنید ، او را به خاطر تمام مطالعه ای که انجام داده ستایش کنید. به جای اینکه بگویید: "کار عالی برای به دست آوردن آن پنج امتیاز بازی" ، بگویید: "تمام تمریناتی که انجام داده اید اعتماد به نفس پایین نتیجه داده است." به آنها نشان دهید که تلاش سخت مهم است و اگر همه وقت موفق نشوند اشکالی ندارد .2


نوجوان شما می تواند تلاش خود را کنترل کند اما همیشه نمی تواند نتیجه را کنترل کند. اعتراف به انرژی و تلاش آنها مهم است تا آنها تصور نکنند که فقط در صورت موفقیت شایسته ستایش هستند

مهارتهای ابراز وجود را بیاموزید
نوجوانان باید بدانند که چگونه به شیوه ای مناسب برای خود صحبت کنند

یک نوجوان با ادعا قادر به درخواست کمک است ، اگر کار مدرسه را نمی فهمد ، به جای اینکه به خودش اجازه دهد عقب بماند.


نوجوانی که می تواند حرف بزند نیز کمتر ممکن است توسط همسالان بد رفتاری شود. آنها وقتی از نحوه رفتار با آنها خوششان نمی آید حرف خودشان را می زنند و می توانند آنچه را که لازم دارند به طور مستقیم بپرسند.


برای اینکه به نوجوان خود قاطعانه بیاموزید ، با صحبت در مورد تفاوت اعتماد به نفس پایین ابراز وجود و پرخاشگری شروع کنید. به آنها بگویید که ابراز وجود به معنای ایستادن برای خود با استفاده از صدای قوی و با اعتماد به نفس بدون بی ادبی یا فریاد زدن بر سر دیگران است.

راه های دیگر برای انتقال اعتماد به نفس پایین مهارت های ابراز وجود عبارتند از: اجازه دادن به آنها برای انتخاب و تقویت حق داشتن - خصوصاً حق نه گفتن به هر كاری كه باعث ناراحتی آنها شود. به آنها فرصت کافی دهید تا مهارت های ابراز وجود خود را در خانه با تمرین دادن گزینه هایی به آنها و آزادی نه گفتن به کارهایی که نمی خواهند انجام دهند ، تمرین کنند.

چگونه کودکان از یادگیری ابراز وجود بهره مند می شوند
فرصت های جدید را تشویق کنید
سعی در انجام فعالیت های جدید ، کشف اعتماد به نفس پایین استعدادهای نهفته و به چالش کشیدن خود می تواند به رشد اعتماد به نفس نوجوانان کمک کند. اما بسیاری از نوجوانان از شکست می ترسند و نمی خواهند خود را شرمنده کنند.

نوجوان خود را برای عضویت در یک باشگاه جدید ، نواختن ساز موسیقی ، انجام کار داوطلبانه یا یافتن شغل نیمه وقت تشویق کنید. تسلط بر مهارت های جدید به آنها کمک می کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند. به علاوه ، عضویت در یک گروه نه تنها فرصت های دوستی برای آنها فراهم می کند اعتماد به نفس پایین ، بلکه می تواند به آنها کمک کند تا احساس امنیت و اطمینان بیشتری داشته باشند.

چگونه اطمینان حاصل کنیم که اولین کار نوجوان شما موفقیت آمیز است
اعتماد به نفس مدل
نوجوان شما بیشتر از اعتماد به نفس براساس آنچه انجام می دهید یاد می گیرد اعتماد به نفس پایین - نه آنچه می گویید. اگر مقصر اظهارات انتقادی در مورد بدن یا توانایی های خود هستید ، به فرزند خود نیز یاد می دهید که همین کار را انجام دهد.

الگوی نقش نحوه مواجهه با موقعیت های جدید با شجاعت و اعتماد به نفس و نشان دادن اهمیت عشق ورزیدن به خود .4 با نوجوان خود در مورد زمان هایی که شجاع بوده اید یا کارهایی که در زندگی انجام داده اید صحبت کنید تا اعتماد به نفس پایین شما را تقویت کند.

ارزش خود را بسازید
اگر نوجوان شما فقط وقتی احساس رضایت می کند که میزان خاصی اعتماد به نفس پایین از لایک را در شبکه های اجتماعی بدست آورد یا در اندازه ای خاص قرار بگیرد ، در شرایطی که شرایط متناسب با نیاز آنها نباشد ، برای حفظ اعتماد به نفس خود تلاش می کند. مبنای ارزشمندی خود بر اساس چیزهای سطحی ، شرایط بیرونی یا افراد دیگر منجر به عدم اعتماد به نفس در طولانی مدت می شود.

به نوجوان خود کمک کنید تا بنیادی اعتماد به نفس پایین سالم و پایدار برای عزت نفس خود ایجاد کند. بر ارزش های خود تأکید کنید و بیاموزید که ارزش والای واقعی در مورد زندگی مطابق با آن ارزش هاست. به آنها کمک کنید تا ببینند که مهربان بودن و مراقبت از نازک بودن و جذابیت از اهمیت بیشتری برخوردار است

کودکانی که در تمام دوران کودکی اعتماد به نفس پایین به نظر می رسیدند ممکن است برای حفظ اعتماد به نفس پایین در سالهای نوجوانی تلاش کنند. از نظر بسیاری ، نوجوانی دورانی است که با اعتماد به نفس پایین ، تصویری از بدن سوال برانگیز و ناامنی پر شده است.


خبر خوب این است که شما می توانید در جهت تقویت عزت نفس پایین به نوجوان خود گام بردارید که از جهات مختلف به نفع نوجوان شما خواهد بود. نوجوانانی که اعتماد به نفس پایین دارند ، بهتر می توانند فشارهای همسالان را کنترل کنند ، در روابط چالش برانگیز همسریابی گام بردارند ، تصمیمات خوبی بگیرند و از شکست عقب بمانند. در اینجا هشت استراتژی آورده شده است که اعتماد به نفس پایین مادام العمر را در نوجوان شما القا می کند.

بهبود خودسازی
نوجوانانی که برای تسلط بر یک مهارت تلاش می کنند ممکن است به این نتیجه برسند که کاملاً شکست خورده اند. به عنوان مثال ، نوجوانی که در ریاضیات مشکل دارد ممکن است تصمیم بگیرد که باهوش نیستند. یا نوجوانی که نتواند تیم فوتبال را بسازد ، ممکن است تصمیم بگیرد که هرگز در ورزش مهارت ندارند.

تعادل سالمی بین پذیرش خود و خودسازی وجود دارد. اعتماد به نفس پایین به نوجوان خود نشان دهید که پذیرش نقص امکان پذیر است و در عین حال برای بهتر شدن نیز تلاش می کند. به جای اینکه برچسب خود را "احمق" بگذارند ، به نوجوان خود کمک کنید تا ببیند که در حالی که از نظر تحصیلی در تلاش هستند ، هنوز هم می توانند برای بهتر شدن تلاش کنند. 1

برای تقویت خودسازی در نوجوان خود ، به آنها کمک کنید نقاط قوت و همچنین نقاط ضعف خود را شناسایی کنند. سپس آنها را درگیر تعیین هدف و حل مسئله کنید تا بتوانند در زمینه های بهبود تلاش کنند. اطمینان حاصل کنید که اهدافی که آنها تعیین کرده اند قابل دستیابی و در کنترل آنها است و اعتماد به نفس پایین سپس طرحی را در مورد چگونگی دستیابی به این اهداف ترسیم کنید.


تلاش ستایش به جای نتیجه
به جای اینکه از نوجوان خود به خاطر کسب نمره خوب در امتحان تعریف کنید ، او را به خاطر تمام مطالعه ای که انجام داده ستایش کنید. به جای اینکه بگویید: "کار عالی برای به دست آوردن آن پنج امتیاز بازی" ، بگویید: "تمام تمریناتی که انجام داده اید اعتماد به نفس پایین نتیجه داده است." به آنها نشان دهید که تلاش سخت مهم است و اگر همه وقت موفق نشوند اشکالی ندارد .2


نوجوان شما می تواند تلاش خود را کنترل کند اما همیشه نمی تواند نتیجه را کنترل کند. اعتراف به انرژی و تلاش آنها مهم است تا آنها تصور نکنند که فقط در صورت موفقیت شایسته ستایش هستند

مهارتهای ابراز وجود را بیاموزید
نوجوانان باید بدانند که چگونه به شیوه ای مناسب برای خود صحبت کنند

یک نوجوان با ادعا قادر به درخواست کمک است ، اگر کار مدرسه را نمی فهمد ، به جای اینکه به خودش اجازه دهد عقب بماند.


نوجوانی که می تواند حرف بزند نیز کمتر ممکن است توسط همسالان بد رفتاری شود. آنها وقتی از نحوه رفتار با آنها خوششان نمی آید حرف خودشان را می زنند و می توانند آنچه را که لازم دارند به طور مستقیم بپرسند.


برای اینکه به نوجوان خود قاطعانه بیاموزید ، با صحبت در مورد تفاوت اعتماد به نفس پایین ابراز وجود و پرخاشگری شروع کنید. به آنها بگویید که ابراز وجود به معنای ایستادن برای خود با استفاده از صدای قوی و با اعتماد به نفس بدون بی ادبی یا فریاد زدن بر سر دیگران است.

راه های دیگر برای انتقال اعتماد به نفس پایین مهارت های ابراز وجود عبارتند از: اجازه دادن به آنها برای انتخاب و تقویت حق داشتن - خصوصاً حق نه گفتن به هر كاری كه باعث ناراحتی آنها شود. به آنها فرصت کافی دهید تا مهارت های ابراز وجود خود را در خانه با تمرین دادن گزینه هایی به آنها و آزادی نه گفتن به کارهایی که نمی خواهند انجام دهند ، تمرین کنند.

چگونه کودکان از یادگیری ابراز وجود بهره مند می شوند
فرصت های جدید را تشویق کنید
سعی در انجام فعالیت های جدید ، کشف اعتماد به نفس پایین استعدادهای نهفته و به چالش کشیدن خود می تواند به رشد اعتماد به نفس نوجوانان کمک کند. اما بسیاری از نوجوانان از شکست می ترسند و نمی خواهند خود را شرمنده کنند.

نوجوان خود را برای عضویت در یک باشگاه جدید ، نواختن ساز موسیقی ، انجام کار داوطلبانه یا یافتن شغل نیمه وقت تشویق کنید. تسلط بر مهارت های جدید به آنها کمک می کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند. به علاوه ، عضویت در یک گروه نه تنها فرصت های دوستی برای آنها فراهم می کند اعتماد به نفس پایین ، بلکه می تواند به آنها کمک کند تا احساس امنیت و اطمینان بیشتری داشته باشند.

چگونه اطمینان حاصل کنیم که اولین کار نوجوان شما موفقیت آمیز است
اعتماد به نفس مدل
نوجوان شما بیشتر از اعتماد به نفس براساس آنچه انجام می دهید یاد می گیرد اعتماد به نفس پایین - نه آنچه می گویید. اگر مقصر اظهارات انتقادی در مورد بدن یا توانایی های خود هستید ، به فرزند خود نیز یاد می دهید که همین کار را انجام دهد.

الگوی نقش نحوه مواجهه با موقعیت های جدید با شجاعت و اعتماد به نفس و نشان دادن اهمیت عشق ورزیدن به خود .4 با نوجوان خود در مورد زمان هایی که شجاع بوده اید یا کارهایی که در زندگی انجام داده اید صحبت کنید تا اعتماد به نفس پایین شما را تقویت کند.

ارزش خود را بسازید
اگر نوجوان شما فقط وقتی احساس رضایت می کند که میزان خاصی اعتماد به نفس پایین از لایک را در شبکه های اجتماعی بدست آورد یا در اندازه ای خاص قرار بگیرد ، در شرایطی که شرایط متناسب با نیاز آنها نباشد ، برای حفظ اعتماد به نفس خود تلاش می کند. مبنای ارزشمندی خود بر اساس چیزهای سطحی ، شرایط بیرونی یا افراد دیگر منجر به عدم اعتماد به نفس در طولانی مدت می شود.

به نوجوان خود کمک کنید تا بنیادی اعتماد به نفس پایین سالم و پایدار برای عزت نفس خود ایجاد کند. بر ارزش های خود تأکید کنید و بیاموزید که ارزش والای واقعی در مورد زندگی مطابق با آن ارزش هاست. به آنها کمک کنید تا ببینند که مهربان بودن و مراقبت از نازک بودن و جذابیت از اهمیت بیشتری برخوردار است

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد